پرینتر, کارتریج

آشنایی با کارتریج

کارتریج چیست؟

آشنایی با کارتریج : بیشتر افراد در بازار های اداری برداشتی از کلمه کارتریج نداشته ومعنی آن را نیز نمیدانند. در زبان انگلیسی cartridge  معنای فشنگ و استوانه دارد،معنایی که به نسبت به کاربردی که در پرینتر دارد نزدیک است.جوهر یا تونری که عکس ها و مدارک را چاپ میکند در کارتریج نگهداری میشود،به عبارتی دیگر کارتریج منبع نگهداری تونر یا جوهر پرینتر است.منبع تامین رنگ پرینتر بوده و در اصل تونر یا جوهر مورد نیاز پرینتر، برای چاپ اسناد درون این مخزن قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد تازه وارد در زمینه پرینتر، تفاوتی بین این مخزن و ماده درون آن قائل نبوده و فکر می‌کنند که تونر همان کارتریج است که پروسه چاپ را انجام می‌دهد. اما این تفکر اشتباه است و همانطور که اشاره کردیم، کارتریج تنها منبع نگهدارنده جوهر یا تونر پرینتر است.

شما پس از خواندن این مقاله میتوانید از سایت آنلاین اچ پی با شناخت کامل کارتریج خرید کنید.

نحوه کار کرد کارتریج:

آشنایی با کارتریج

کارتریج های تونری به علت جنس خاصی که دارند دارای بار الکتریسیته هستند.پرینتر با تابیدن لیزر روی درام، آن را داغ می‌کند با گرم شدن درام حرارت تونر نیز بالا می‌رود ، سپس کارتریج، تونر را روی درام ریخته و آن را پخش می‌کند، بار درون تونر نیز تنها جذب نقاط مخالف درام می‌شود. بعد کاغذ به درون پرینتر کشیده شده و از روی درام در حال چرخش رد می‌شود. این پروسه سبب می‌شود کاغذ دارای بار شده و تونر داغ شده را به خود جذب ‌کند. به این طریق فرایند چاپ انجام شده و متن مورد نظر روی کاغذ چاپ می‌شود.(در تصویر زیر این پروسه به خوبی نمایش داده شده است)

آشنایی با کارتریج و کاربرد آن در پرینتر

نکاتی در مورد کارتریج لیزری:

 • کارتریج های لیزری قابلیت شارژ مجدد دارند.
 • نسبت به کارتریج های جوهری از کیفیت و عمر بالاتری برخوردارند.
 •  کارتریج های لیزری از قیمت پایینی برخور دار است.
 • سرعت چاپ پرینتر های لیزری بیشتر از پرینترهای جوهری است.
 • کارتریج های لیزری را نباید در برابر نور و رطوبت قرار داد.
 • پرینترهای لیزری تک رنگ فقط از یک کارتریج مشکی استفاده میشود اما پرینترهای لیزری رنگی علاوه بر کارتریج مشکی از کارتریج های رنگی نیز استفاده میشود.

کارتریج‌ پرینتر جوهری

کارتریج‌های پرینتر ‌های جوهری از یک کیت مشکی و یک کیت سه رنگ که شامل سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد است تشکیل شده‌اند. بعد از نصب آن درون پرینتر، سیستم دستور چاپ را به پرینتر فرستاده و دستگاه نیز بعد از دریافت آن، پیغام را به کارتریج ارسال می‌کند. پرینتر های جوهر افشان، جوهر مایع را از داخل یک نازل میکروسکوپی بر روی کاغذ اسپری می کنند. (مانند تصویر زیر:)

آشنایی با کارتریج و کاربرد آن در پرینتر

نکاتی در مورد کارتریج جوهری:

 • این کارتریج قیمت بالایی دارد.
 • کارتریج پرینترهای جوهری ظرفیت و طول عمر بسیار پایینی دارد
 • بعد از پروسه انجام چاپ جوهر روی کاغذ به سرعت خشک میشود و نیازی به حرارت دادن ندارد.
 • سرعت چاپ پرینترهای جوهری به علت ترکیب جوهر کارتریج مشکی با کیت سه رنگ بسیار پایین است.
 • بر خلاف تصور یک سری افراد که فکر میکنند کارتریج جوهری قابل شارژ نیست باید گفت این کارتریج قابل شار ژ است اما به دلیل احتمال بالای سوراخ شدن مخزن نگهدارنده جوهر در حین شارژ کارتریج و نشت آن در پرینتر، متخصصان این پروسه را پیشنهاد نمی‌کنند.
 • بعد از تهیه کردن کارتریج و باز کردن پلمپ آن باید از آن استفاده شئد زیرا عدم استفاده از آن باعث شکی کارتریج جوهری و گرفتگی سوزن نازل خواهد شد.
 • اکثر پرینتر‌های جوهرافشان، دارای چهار کارتریج می باشند. اما در بعضی از مد‌ل‌های چاپگر‌های چندکاره، به جای چهار رنگ از شش رنگ که شامل دو رنگ قرمز و آبی روشن است استفاده می‌کنند. به کاربردن این دو رنگ اضافه سبب می‌شود، عکس‌ها با وضوح و کیفیت بیشتری چاپ شوند.

آشنایی با کارتریج

اگر کارتریج تموم و خراب شد چه کاری باید کرد؟

 1. اگر کارتریج لیزری باشد در مرحله اول چیزی که به ذهنمان میرسد شارژ کردن آن است.زمانی که پرینتر به شما خبر تموم شدن کارتریج میدهد،اگر پرینتر لیزری باشد اولین کاری که به ذهن میرسد شارژ کارتریج است،در هنگام شارژ کردن کارتریج،متخصص آن را با دقت از نظر میگذراندو اجزای آن را برسی میکند.دو قطعه ای که هنگام شارژ کارتریج باید تعویض شوند درام و چیپست است. اگر مشکل از چیپست باشد دارای سوختگی است ولی اگر درام باشد دارای خط و خش فراوان است.اگر متخصص تشخیص دهد که کارتریج آسیب ندیده است فرآیند شارژ کارتریج را انجام میدهد.
 2. اگر تمایل به شارژ مجدد نداشته باشید تعویض کارتریج باید انجام دهید.باید قبل از خرید مناسب با کارایی خود کارتریج مورد نظر را انتخاب کنید.اگر حجم کاری کمی دارید و کیفیت برایتان مهم است کارتریج اصل را تهیه کنید.اگر حجم کاری بالایی دارید و کیفیت خوبی نیز میخواهیداز کارتریج طرح استفاد کنید،اگر ترجیح شما این است که به جای شارژ کارتریج را تعویض کنید باید اطلاع داشته باشید که کارتریج ها در بازار به دو دسته طرح و اصل عرضه میشوند.

کارتریج اصل توسط خود کمپانی سازنده پرینتر ساخته میشود و کیفیت و قیمت بسیار بالایی نیز دارد.کارتریج های طرح مشابه کارتریج اصل بوده و کیفیت خوبی نیز دارند و همچنین قیمت مناسبی هم دارد که باعث میشود کاربران بیشتر مایل به خرید کارتریج طرح باشند.تفاوتی که بین کارتریج طرح و فابریک است در تعداد دفعات شارژ آن است.کارتریج فابریک را شما میتوانید تا 30 بار شارژ کرده اما کارتریج طرح را حدودا 12 بار میتوان شارژ کرد. باید قبل از خرید مناسب با کارایی خود کارتریج مورد نظر را انتخاب کنید.اگر حجم کاری کمی دارید و کیفیت برایتان مهم است کارتریج اصل را تهیه کنید.اگر حجم کاری بالایی دارید و کیفیت خوبی نیز میخواهیداز کارتریج طرح استفاد کنید.

نگهداری کارتریج

آشنایی با کارتریج

در هنگام خرید و نگهداری کارتریج به این نکات توجه کنید:

 • از قرار دادن کارتریج جلوی نور خورشید و سرمای بیش از حد و همچنین رطوبت خود داری کنید.
 • استفاده نکردن از پرینتر جوهر افشان باعث خشک شدن کارتریج درون پرینتر می شود.
 • برای شارژمجدد،کارتریج خود را به افراد متخصص بسپارید
 • خرید کارتریج سازگار با پرینتر خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید

نکته مهم:توجه داشته باشید اگر پروسه شارژ کارتریج توسط فرد بی تجربه صورت بگیرد،امکان پودر ریزی و خرابی دستگاه که همچنین به پرینتر آسیب میرساند وجود دارد.

جهت خرید و سفاش محصول با مشاورین و کارشناسان آنلاین اچ پی تماس بگیرید

02188866840

02188866830

09121891217

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *